ОБУКЕ И ТРЕНИНЗИ
ЕДУКАТИВНИ ЦЕНТАР за обуке у професионалним и радним вештинама организује нови циклус бесплатних обука за незапослена лица која се налазе на евиденцији Националне службе за запошљавање, а имају пребивалиште на територији АП Војводине.
У складу са епидемиолошком ситуацијом и мерама борбе против Covid - 19, део обука који не захтева практичну наставу ће се организовати онлајн путем Zoom апликације.
Обуке које ће бити организоване у наредном периоду :
- Веб програмирање и дизајн (основни ниво) - ONLINE– 08.2021.
- Веб програмирање и дизајн (напредни ниво) - ONLINE– 08.2021.
- Немачки језик - ниво А1 - ONLINE– 07.2021.
- Енглески језик - ниво А2 - ONLINE– 08.2021.
- Знаковни језик - ниво А1 - ONLINE– 08.2021.
- Вођење пословних књига (књиговодство) - ONLINE– август.
- Основна информатичка обука - 07.2021.
- Шминкери - август
- Педикир - август
- Маникир - август
- Обука за почетнике у пословању - август
- Руковођење грађевинским машинама - август
- Заваривачи - август
- Лични пратилац детета - септембар
ПРИЈАВЕ СЕ ВРШЕ НА СЛЕДЕЋИ НАЧИН:
- ПУТЕМ САЈТА https://www.centar.edu.rs/obuke/
- ЛИЧНО У ЕДУКАТИВНОМ ЦЕНТРУ
- КОД ВАШЕГ САВЕТНИКА У НАЦИОНАЛНОЈ СЛУЖБИ ЗА ЗАПОШЉАВАЊЕ
Све додатне информације можете пронаћи на сајту www.centar.edu.rs.
ГАЛЕРИЈА МАТИЦЕ СРПСКЕ организује различите програме за школске и студентске групе. Кроз форму интерактивних радионица, активног укључивања младих и остваривања слободног, подстицајног дијалога, заједно са њима преиспитују различите друштвене феномене полазећи од уметничких дела. Имајући у виду да музејски предмет не носи у себи једну објективну истину и значење, у атмосфери у којој се учење преплиће са забавом, на оваквим радионицама се подстичу млади да траже и дају сопствена значења уметничким делима и искажу ставове и мишљења о темама које се обрађују.
Више о самим радионицама и палети понуда можете пронаћи на линку овде.
ОМЛАДИНСКИ ИНФОРМАТИВНИ ЦЕНТАР INFOPOLIS из Новог Сада је центар отворен за младе људе који су у потрази за различитим информацијама које су им потребне за доношење важних животних одлука и саморазвој.
- ПСИХОЛОШКО САВЕТОВАЛИШТЕ ЗА МЛАДЕ У Инфополису је потпуно бесплатно и намењено је свим младим особама које желе да раде на себи и развоју својих потенцијала, којима је неопходно саветовање на било коју тему и онима којима је неопходна помоћ приликом суочавања са сопственим емоцијама и проблемима.
Рад је индивидуалан, а свој термин можете заказати путем мејла: [email protected] или путем ФБ странице Саветовалишта.
На званичном сајту Инфополиса, можете пронаћи и друге адресе на којима потпуно бесплатно можете добити психолошку подршку. Такође, тамо вас чекају и актуелности о учешћу на пројектима, као и одржавању разних радионица, трибина и предавања на којима сте добродошли.
НАЦИОНАЛНА АСОЦИЈАЦИЈА КАНЦЕЛАРИЈЕ ЗА МЛАДЕ је кровни савез градова и општина Републике Србије које имају Канцеларију за младе и који се активно баве развојем локалне омладинске политике. Национална асоцијација КЗМ тренутно броји 110 чланица градова и општина.
Циљеви којима се бави:
- Унапређивање правног оквира и општих услова за развој локалног институционалног система омладинске политике у Републици Србији
- Развијање и унапређивање локалне омладинске политике у градовима и општинама на територији Републике Србије кроз рад Канцеларија за младе
- Остваривање заједничких интереса свих градова и општина у области омладинске политике
- Јачање капацитета градова и општина за развој омладинске политике
- Заступање заједничких утврђених интереса својих чланова, а посебно у поступку доношења закона и других аката од значаја за унапређење квалитета ђивота младих у Републици Србији.
Национална КЗМ реализује низ пројеката у циљу унапређивања положаја младих на нивоу локалне заједнице, организује низ семинара и акција, а све у циљу помоћи и подршке оснаживања омладинске политике на локалном и националном нивоу.
Више о актуелностима и раду Националне КЗМ потражите на линку овде.
КРОВНА ОРГАНИЗАЦИЈА МЛАДИХ СРБИЈЕ је савез 109 удружења младих и за младе који представља највише независно представничо тело младих у Србији. Као заговарачка платформа за унапређење положаја младих, делује као спона између младих, својих организација чланица и пружаоца услуга за младе - пре свега државе и институција. Визија КОМС-а је стварање подстицајног окружења у којем млади заступају своје интересе и активно учествују у развоју друштва.
Још неке од улога КОМС-а су:
- Препознавање потреба и заступање интереса младих
- Служи као платформа за дијалог и сарадњу, а такође и као форум за размену информација и искустава
- Промовисање, подстицање и подржавање омладинског организовања
- Подстицање сарадње јавних институција са младима и учествовање у институционалним процесима доношења одлука које су од значаја за младе
- Анализирање јавних политика - закона, стратегија, буџета и слично
- Сарађивање са сродним иностраним организацијама и заступање младих у Србији на пољу међународне сарадње
- Јавно заговарање и заступање интереса младих на локалном, националном и међународном нивоу
- Давање доприноса изградњи организационих капацитета организација чланица
На сајту КОМС-а у одељку КОНКУРСИ, можеш пронаћи прегршт занимљивих наградних конкурса, пројеката и програма.
Неки од њих су:
- Наградни конкурс за младе: „Шта је затебе безбедност?“
- Конкурс за практиканта/практиканткињу - уредника сајта dvadesete.rs
- Јавни конкурс: “Истраживач/ица сарадника/ца - истраживање о здрављу младих“
- Одлучионице које се организују као део пројекта „Глас младих у демократским процесима“ који КОМС реализује у сарадњи са Београдском отвореном школом у оквиру програма „Цивилно друштво за унапређење приступања Србије Европској Унији“, уз подршку Шведске
- масовни онлајн курс: „Основе омладинске политике од локалног до међународног нивоа“
САВЕТ ЗА МЛАДЕ је саветодавно тело Владе Републике Србије које подстиче и усклађује активности у вези са развојем, остваривањем и спровођењем омладинске политике и предлаже мере за њено унапређивање. Савет за младе чине представници/е органа државне управе у чијем су делокругу области од интереса за младе, покрајинског органа управе надлежног за питања младих, удружења и савеза младих, канцеларија за младе, заједнички представник националних савета националних мањина и угледни стручњаци. Најмање једну трећину чланова Савета за младе чине представници младих из реда удружења и савеза младих.
Више о Савету за младе сазнаћене кликом на линк испод:
Како да постанеш члан/ица Савета за младе?
- Ако имаш између 15 и 30 година
- Ако си држављанин Републике Србије
- Ако активно координираш и учествујеш у креирању, спровођењу и евалуацији омладинске политике на локалном и/или националном нивоу најмање 2 године
- Ако учествујеш у креирању и спровођењу програма или пројеката усмерених на остваривање стратешких циљева Националне стратегије за младе
- Уколико имаш искуство у заговарању политика најмање једну годину
- Ако добро познајеш рад националних и локалних актера омладинске политике и упознат/а си са друштвеним и политичким контекстом у држави
- Ако примењујеш и промовишеш вредности омладинске политике и активног укључивања младих.
Уколико имаш идеју, предлог или решење за које мислиш да би требало да чују и представници/е младих у Савету за младе и да управо те теме треба да се нађу на дневном реду седнице Савета за младе, слободно можеш своју иницијативу послати на следећу мејл адресу: [email protected] .
Формулар за предлагање иницијативе можеш пронаћи овде.
НАПОР - Национална асоцијација практичара/ки омладинског рада је настала 2009. године као резултат иницијативе организација цивилног друштва у Србији, које спроводе омладински рад. Препозната је потреба осигурања квалитета програма омладинског рада, његове стандардизације, професионалности, као и то да буде препознат од стране младих, институција које раде с младима, државе и самог друштва уопште.
Мисија НАПОР-а је стварање и развијање услова за осигурање квалитета и препознавање омладинског рада у циљу развоја потенцијала младих и омладинских радника/радница, који доприносе добробити локалне заједнице и друштва. Визија је да свака млада особа има свог омладинског радника/радницу.
Више о НАПОР-у можеш прочитати на линку овде.
Такође, тамо ћеш пронаћи информације о програмима осигурања квалитета, професионализације, препознавања компетенција и дигиталног омладинског рада.
Како да постанеш члан НАПОР-а:
- Ако си члан неког удружења које се бави омладинском политиком
- Да је твоје удружење неполитичког, нестраначког и недобитног карактера
- Да удружење НЕ промовише нездраве животне стилове, друштвену сегрегацију, антисемитизам, фашизам, расизам, друштвену, етничку и националну нетрпељивост и нетолеранцију, насиље и рат и/или било какав други облик дискриминације
- Да удружење прихвата Статут, циљеве и Етички кодекс НАПОР-а
- Да удружење има препоруку 3 чланице НАПОРА-а, од којих 2 морају да буду пуноправне
Формулар за пријаву, као и информације о осталој неопходној докуметацији коју треба приложити приликом пријаве ћеш пронаћи овде.
МЛАДИ ИСТРАЖИВАЧИ СРБИЈЕ су јединствена, непрофитна, невладина, нестраначка организација, у коју се добровољно укључују млади људи како би остварили заједничке идеје, циљеве и неговали своја интересовања.
Визија МИС-а је да буду покретачка снага свима онима којима је циљ да наша планета буде мирније, здравије и праведније место.
Мисија је да, путем образовања, а вођени научним сазнањима, допринесу:
- Заштити и унапређивању животне средине
- Промоцији принципа одрживог развоја
- Стваралаштву и активнијем деловању младих
- Развоју волонтеризма и промоцији његових вредности
- Подстичу укључивање младих са потешкоћама у развоју и социјално депривираних група
МОТО:
МИСЛИ ВЕЛИКО, УЧИНИ БАР МАЛО - ПОКРЕНИ ЛАВИНУ!
За више информација о камповима, пројектима и активностима које организују Млади истраживачи Србије, кликни овде.
ФОНДАЦИЈА ТЕМПУС - основана 2002. године са циљем промовисања и спровођења Темпус програма, а од 2007. године промовише и програм Еразмус Мундус. Од 2009. године промовише програм Жан Моне, а од 2011. године је задужена и за Програм за целоживотно учење.
Од 2014. године, Фондација Темпус је надлежна за спровођење компоненте образовања у оквиру највећег образовног програма Европске уније - Еразмус+, а од фебруара 2019. године, Србија постаје пуноправна чланица Еразмус+ програма, а Фондација Темпус је Национална Еразмус+ агенција.
Фондација је такође, од 2015. године, и канцеларија задужена за спровођење CEEPUS средњеевропског програма за размену студената и наставног особља.
Програм Еразмус+ је програм Европске уније који обезбеђује финансирање пројеката мобилности и сарадње у областима високог, општег, стручног и обтазовања одраслих, као и у области младих и спорта.
Нови Еразмус+ програм траје од 2021 - 2027. године и предвиђени буџет за овај седмогодишњи период је око 26 милијарди евра.
Програм Еразмус+ се састоји од три кључне активности - КА1, КА2 и КА3 - Установе и организације из Србије могу да учествују у свим врстама пројеката у сваком од три дела програма Еразмус+.
КА1 - Пројекти мобилности зарад учења и стицања нових вештина
У пројектима мобилности могу учествовати студенти и наставно особље у високом образовању , наставници и ученици у стручном образовању, едукатори у образовању одраслих и младих и омладински радници у области младих.
Циљеви пројеката мобилности су бројни: држање наставе, похађање обуке, обављање приправничког стажа, признавање стечених ЕСПБ бодова, стицање искуства, нових вештина и професионално усавршавање.
КА2 - Пројекти институционалне сарадње за иновативност и размену добрих пракси
Пројекти у оквиру кључне активности 2 се односе на сарадњу институција у области образовања, обука, младих и спорта у програмским земљама са циљем сарадње, размене искустава и добрих пракси, као и иновација и изврсности. Ту спадају: модернизација наставних планова и програма, иновирање методологије извођења наставе, унапређивање наставног материјала, обука за одрасле, сарадња са предузећима преко којих се остварују студентске и ученичке праксе и сл.
КА3 - Пројекти за подршку реформи образовних политика, а који су намењени институцијама које креирају и спроводе јавне политике у области образовања младих
Детаље о томе како пронаћи партнера, написати пројекат и којој институцији се пројекат подноси можеш пронаћи на сајту овде.
CEEPUS (Central European Exchange Programme for Univerity Studies) је средњоевропски програм за размену студената и наставног особља чије је седиште у Бечу.
Овај програм омогућава мобилност студената и професора са основним циљем унапређења образовања на високошколским институцијама и омогућава размене у виду:
- кредитне мобилности
- истраживачких боравака
- реализације предавачких активности
- као и тзв. летњих школа
Детаљне информације о самом програму, начин пријављивања и документацији неопходној за конкурисање можеш видети на сајту CEEPUS III програма.
На сајту Фондације Темпус ћеш пронаћи и прегршт семинара, вебинара и радионица које се организују, као и термине за консултације и Инфо дане које организују!